Psikolojik Testler Eğitimi Üniversite Onaylı

Üniversite Onaylı Psikolojik Testler Eğitimi Nedir?

Üniversite onaylı psikolojik testler eğitimi nedir? Psikolojik testler eğitimi kişilerin psikolojik testler aldıklarında bilgi ve deneyim sahibi olmasını aynı zamanda bu alandaki mesleki yeterliliği sağlaması adına verilen eğitimin adıdır. Peki psikolojik testler nedir psikolojik testler kişilerin duygu düşünce tutum kişilik özellikleri ilgi yetenek ve davranışları gibi farklı açılar tarafından standart koşullar etrafında gözlemlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılan testlerdir. Bu testler önceden yapılandırılmış bir şekilde uygulanabilmektedir. Kişilerle ilgili her yönüyle kısa zaman içerisinde değerlendirme yapabilmeyi sağlayan psikolojik testlerden ihtiyaca göre de farklı alanlar içerisinde yararlanabilmektedir. Yani örnek vermek gerekirse klinik amaçlarda kullanımı yaygın olan psikolojik testler sadece psikoloji dalında değil psikiyatri ve nöroloji gibi klinik bilimlere içerisinde de tanı ve tedavi planlama süreçleri içerisinde yardımcı araç olarak kendine yer bulabilmektedir.

 

Bir Psikolog Hangi Eğitimleri Almalı?

Bir psikolog hangi eğitimleri almalı? Psikoloji alanı içerisinde psikolog adayları bir psikolog hangi eğitimleri alma sorusuyla beraber psikolojik alanda psikolog olan adayların hangi eğitimler doğrultusunda kendini geliştirmesi gerektiği cevabı bulunabilmektedir. Kişilerin kendi dalları dışında eğitim almaları mesleki açıdan oldukça önemlidir. Çünkü bu daldaki eğitimlerle beraber kişiler mesleki alanını genişleterek diğer konular hakkında da uzman bir kişi olabilmektedir. Yine de bir psikolog adayının hangi eğitimleri alması gerektiği hakkında öneri verecek olursak; Yaşam koçluğu sertifikası, öğrenci koçluğu sertifikası, psikanalitik terapi eğitim, duygusal davranışçı terapi eğitimi, gibi eğitimler psikolog adayları adına oldukça önemlidir.

 

Psikolojik Testler Nelerdir?

Peki psikolojik testler nelerdir? Psikolojik testlerden psikoloji alanı içerisinde en çok kullanılan test alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz. Listeler formlar ölçekler anketler envanterler projektif testler, aile değerlendirme, kişilik testleri, başarı testleri, yetenek ve ilgi testleri, dikkatle algı testleri, gelişim testleri, zeka iq testleri, psikolojik testler, alanında en çok kullanılan test alanlar içerisinde bulunmaktadır. Peki bu testi alanlar önü içerisinde bulunan testlerden bazılarını sayacak olursak şu şekilde sayabiliriz. Bayley bebekler için zeka testi, binet terman testi, bir insan çiz testi, Anadolu sak zeka ölçeği, frostig, geştalt, benton, frankfurter, oyunlaştırılmış dikkat testleri, katil kim dikkat testi, edwards kişisel tercih envanteri, holland mesleki tercih envanteri, mesleki olgunluk ölçeği, akademik benlik, kavram ölçeği, kişilik meslek envanteri, minnesota kişilik testi, semptom değerlendirme ölçeği, gibi testler psikolojik test alanları içerisinde bulunan testlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


× Bizimle İletişime Geçin!