Masal Terapisi Eğitimi Ne İşe Yarar ?

Masal Terapisi Eğitimi Nedir ?

Masal Terapisi Eğitimi Ne İşe Yarar? Masal Terapisi Nedir? Masal terapisi eğitimi almak isteyen kişilerin ilk sorduğu soru olan masal terapisi eğitimi nedir sorusunu açıklayarak başlamak gerekmektedir. Masal terapi eğitimi sadece çocuklara yönelik değil aynı zamanda yetişkinler için de duygu durumların düzelmesine yönelik kullanılabilen bir terapi yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulama süreci içinde teknik bilgiler kullanıldığı için sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntem olarak da ülkemiz üzerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmaktadır. Masal terapisi, hikaye anlatıcılığı oldukça eski bir terapi yöntemidir ve tecrübenin yoğurduğu bir modelleme sistemidir. Masal aracılığı ile çocuklar ve yetişkinlere kendilerine duygularını ve ihtiyaçlarını ifade etmeleri adına yoğunlaşan bir metot şeklidir. Masal terapi eğitimi kişiler ve çocuklar adına terapötik bir yöntemdir ve bu yöntem dahilinde bilimsel ve deneysel yöntemle zenginleştirilmiştir. Masal terapisi kişilerin bilişsel ve sosyal becerilerini duygu ve düşüncelerini ortaya koymasını amaçlamaktadır. Masal terapisi eğitimi alan kişilerin masal terapisinin tekniklerini öğrenmektedir masanın iç dünyasına girer ve çocuklar için masalın önemini kavrar kendisine saygısı olan farkındalık bilinciyle hareket eden çocukların yetişmesine katkı sağladı. Bunlarla beraber birlikte öğrenilen yöntem ve tekniklerle çocukların psikolojik travma tik davranışsal bozukluklar gibi durumlarda masal ile fayda sağlamayı öğrenmektedirler.

 

Masal Terapisi Uygulayıcı Eğitimi Kimler Alabilir ?

Masal terapisi sertifikası almak isteyen kişilere sormuş olduğu bir diğer soru ise masal terapisi uygulayıcı eğitimi kimler alabilir sorusudur. Bu soru dahilinde kişilere masal terapisi eğitimi alıp almayacakları gibi bir kararsızlık içerisinde bulunduklarını cevap bulmalarını sağlamaktadır. Peki kimler masal terapisi eğitimi alabilir şu şekilde sıralayabiliriz: Sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar, çocuk gelişim uzmanları, okul öncesi mezunları, rehber öğretmenler, özel eğitim uzmanları, sınıf öğretmenleri, psikiyatrlar, aile danışmanları, pedagoglar, sağlıkçılar, psikologlar, doktorlar, kreşte çalışan personel ve bu alanda bölümler dahilinde eğitim gören öğrenciler ve bu alana yani masal terapisi eğitimine ilgi duyan ebeveynden masal terapisi eğitimi alabilir ve sertifika sahibi olabilir.

 

Masal Terapisi Eğitimi Ne İşe Yarar ?

Masal terapisi eğitimi almış olan kişilerin masal terapisi eğitimi de işe yarar sorusu altında hangi alanlarda çalışabileceklerini öğrenmektedirler. Peki masal terapisi eğitimi alan kişiler hangi alanlarda çalışabilir derseniz şu şekilde sıralayabiliriz: Kreşlerde, eğitim kurumlarında, hastanelerde, anaokullarında, psikiyatri merkezlerinde, psikolojik danışmanlık merkezlerinde, aile danışma merkezlerinde, okul öncesi eğitim kurumlarında, eğitimin getirdiği kazanım ve yeterlilik içerisinde etik değerlere uygun bir biçim dahilinde çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


× Bizimle İletişime Geçin!